TASPO Nr. 13 – Pro východevropské výrobce zůstává Rusko důležitým trhem
Rozhovor s východoevropskými vystavovateli na IPM 2016. Od Dr. Antje Lemke
V průběhu loňského Mezinárodního zahradnického veletrhu IPM 2015 bylo embargo do Ruska a jeho následky hlavním tématem pro východoevropské výrobce. O jeden rok později se ukazuje: přes klesající export do Ruska zůstává důležitý význam z hlediska obratu také pro celou EU. Účinky právě probíhající recese v Rusku cítí především podniky, které tam před tím hodně exportovaly.
Dohromady převládá všude přítomný optimismus východoevropských vystavovatelů z toho dřívějšího společenství 21 polských a 16 maďarských okrasných školek.
Výroba substrátů je ztížena – vysoké náklady díky embargu
Následky krize v Rusku jsou pro oslovené podniky právě rozdílné – podle toho jakou roli ruský trh pro ně hraje. Rumunská firma Agrocosm Consult (RO – Slatina), obchodující s osivy zeleniny a květin a mladými rostlinami růží dosud žádné účinky nepozoruje, protože dodává především na domácí trh a do západní Evropy.
Naproti tomu David Micák, výrobní ředitel v AGRO CS (CZ-Říkov) zdůraznil: „ Situace je pro nás výrazně horší než před embargem“. Firma nabízí výrobky, služby a technologie pro zahradnictví a je největším českým výrobcem substrátů s pobočkami na Slovensku, Rumunsku a Maďarsku. Agru patří 2 závody na Litvě, kde se těží rašelina.
„Nemáme žádné pobřeží, proto musíme naši rašelinu z Pobaltí dopravovat nákladními auty“ říká Micák. Transportní kapacita se díky obchodnímu omezení drasticky snížila na cca 30 % proti stavu před embargem.
Bez přepravy do Ruska chybí rašelinářskému průmyslu přepravní prostor pro přepravy do EU. Dříve byla nákladní auta průběžně využívána celý rok, nyní jen pouze postupně – zvláště od ledna do března. Je velmi těžké volné auto nalézt. „Rostliny ale nečekají“, říká Micák. „Následují stoupající ceny substrátů. Tak se zvyšují náklady pro zahradníky“.
Maďarské školkařské výrobky pro ruský trh …
…z důvodu naší mrazuvzdornosti a mohutnosti rostlin jsou vlastně předurčeny, míní Dr. Zoltán Sinkó, obchodní ředitel Okrasné školky Prenor (H-Szombathely). „Ano, Rusko ale není náš hlavní trh, proto problémy ruského hospodářství působí jen drobné těžkosti. Rovněž nakupují naši zákazníci z Holandska, Belgie a Německa o něco méně než před embargem. Obchod je trochu v poklesu, ale ne mnoho.
Hlavním produktem sortimentu Prenor , největší školky v Maďarsku, jsou konifery, alejové stromy a keře. Přes 60 % výroby je exportováno především do zemí EU.
Zcela jinak ale působí ruská krize pro Okrasnou školku Maróti (H-Tóalmans), popisuje ředitel exportu a importu István Pap: „ Před 2 lety byl ruský trh pro nás velmi dobrý. Od roku 2009-2013 stoupal náš export do Ruska především chladuvzdorných dřevin jako je Thuja occidentalis Smaragd, druhů Juniperus nebo Cotoneaster lucidus. Před embargem směřovalo 20 % exportu do Ruska, nyní klesl na nulu. Velmi věřím, že se stav zlepší.“
Tato rodinná firma je známa produkcí svými stálezelenými a tvarovanými dřevinami z 5 ha kontejnerovny a 20 ha volné plochy.
Polsko: „Rusko je stále důležitý exportní trh“
Ne přímo embargo, ale slabé ruské hospodářství postihlo mnohé polské školkařské podniky, jak hlásí zástupci polského svazu školkařů (ZSZP – Varšava). „Rusko je stále důležitý exportní trh pro polské podniky“, říká – obchodní vedoucí ZSZP Grzegorz Falkowski.
Proto byl klesající dovoz do Ruska a nepříznivý směnný kurz nepříznivě působící nejenom pro Okrasnou školku Szmit (PL-Ciechanów), která více než 50 % dřevin exportuje. „Naše exporty do Ruska v roce 2015 klesly o 15 – 20 %“, vysvětluje spoluvlastník Bronislaw Jan Szmit. „ Ano nemůžeme naše ceny změnit kvůli nízkému kursu rublu, když je drahý pro naše ruské velkoobchodníky. Ano ruský obchod velmi závisí na dovozu, Rusové nakupují ještě stále hodně, ale je to stále méně než dříve“, říká Szmit. To ukazuje že Rusko do budoucna bude stále dovážet: „ také když ruské okrasné školky se dále vyvíjejí, jen málo z nich je skutečně dobrých“.
Celkově je důležité, hledat nové odběratele (nové zákazníky, nové země) a ztráty obratu minimalizovat. Z tohoto důvodu polské okrasné školky hleday nové obchodní možnosti ve Skandinávii, Rumunsku, Česku, Maďarsku a západní Evropě.
Okrasná školka Wroblevscy (PL-Mykanów) dodává převahu produkce na domácí trh, dále do Anglie, Německa a Holandska. „V roce 2015 jsme měli velmi dobrou sezonu. Kromě více rostlin ve volné půdě u masových produktů je trh zaplněn, což samozřejmě snižuje jejich cenu“, říká Wojciech Wróblewski, předseda ZSZP.
Naproti tomu mnohé africké druhy nebo novinky jsou „volné“ a proto mnohé polské podniky posilují oblast zvláštních rostlin.
Ještě více potenciálu pro zeleň v Polsku
Wróbewski je optimistou pro polskou školkařskou produkci a hospodářské výsledky. Hospodářský růst se pohybuje kolem 3,5 %. Aktuální insolvence některých německých školek nečiní žádné starosti, jak říká, polští výrobci nejsou tolik specializováni a prodej nezávisí tolik na jednotlivých značkách. „ V každém případě je insolvence velmi špatný signál. Musíme být opatrní.“ Jeho rada: „ musíme ochraňovat značky upraveným sortimentem“.
Také Grzegorz Falkowski vidí dobré šance pro Poláky v oblasti zeleně, protože toto téma je trendem. „Mnozí lidé chtějí nějakou zahradu a pro ni potřebují rostliny. Kromě toho profitují Poláci stále ještě z EU fondů, část z oblasti stavebnictví. To zvyšuje potřebu veřejné zeleně.“
V Polsku je změnou v této oblasti, že místní úřady kladou stále větší důraz na zeleň. Nové projekty bude zeleň více doprovázet. A také z hlediska klimatických změn roste zájem o městskou zeleň.
Ruské hospodářství trpí
Ruské hospodářství trpí mnoha vlivy: embargem, konvertibilitou rublu, poklesem ceny ropy. V březnu 2014 zavedené sankce EU proti Rusku jako reakce na jeho anexi Krymu a podporu separatistů na východě Ukrajiny. Odvetou ruská vláda zakázala import agrárních produktů a potravin z EU.
Země je stále více ve větší recesi: pokles cen ropy začátkem roku 2015, pokles hospodářství, málo úvěrů spolu s jejich vysokou cenou, slabý nestabilní rubl, prodražující import…. .Klesající poptávka Ruska tlačí na agrární sektor – méně exportu a klesající ceny, proto více zboží zůstává v EU.
Jak se bude situace s ruským trhem vyvíjet závisí od hladiny cen ropy. Obchodní omezení mezi Ruskem a EU v každém případě zůstávají aktuální ještě do konce června 2016.
překlad:
Ing. Jiří Valtera,
Pěstitelský program AGRO Profi