Dlouhodobě působící hnojiva v zahradnické výrobě
Cílem příspěvku je přiblížit čtenářům, pěstitelům a dalším zájemcům z řad odborné veřejnosti přednosti případně možná úskalí použití skupiny hnojiv s řízeným uvolňováním živin (tzv. CRF hnojiva) v profesionální zahradnické výrobě. Jejich obliba vzrůstá zvláště v posledních letech u všech pěstitelů bez rozdílu od nejmenších po opravdu velké.
Výhoda spočívá především v jednoduchosti jejich nasazení a hlavně dosahovaným vynikajícím pěstitelským výsledkům.
Složení dlouhodobě působících hnojiv
Základem těchto hnojiv jsou klasická bezchloridová granulovaná minerální hnojiva přesných cílených frakcí v kombinaci s koncentrátem mikroprvků, především chelatizovanými. Povrch jednotlivých granulí je pokryt polopropustnou membránou (obalem). Jednotliví výrobci volí různý materiál v rámci svého know how.
Poměr základních živin N,P,K je připraven na základě požadavků odběratelů, případně dle potřebných nároků pěstovaných kultur. Použití těchto hnojiv je tak možné takřka ke všem rostlinným druhům bez většího rozdílu.
Snadnost použití
Dlouhodobě působící hnojiva, jak název napovídá, zajišťují na rozdíl od běžných typů hnojiv výživu nikoliv v řádu týdnů, ale měsíců. Vlastní aplikace se provádí přímo zapravením do pěstebního substrátu při jeho přípravě u výrobce nebo těsně před výsadbou rostlin v zahradnickém podniku. Je možno použít i způsob, kdy je množství hnojiva dávkováno pod vysazovanou rostlinu (dibbling metoda). Doporučovaná dávka na jednotku plochy či na objem substrátu je součástí průvodní
dokumentace návodu k použití. Zpravidla se pohybuje kolem 3 g/l substrátu.
Přednosti dlouhodobě působících hnojiv
Vysoká koncentrace živin, forma pevných bezprašných granulí v 25 kg pytlích umožňuje tato hnojiva velmi dobře skladovat i v neklimatizovaných prostorech. Příjem živin rostlinami pro jejich postupné uvolňování v závislosti
na teplotě do těsného okolí kořenů je téměř okamžitý s minimem ztrát. V případě využívání zapracování do substrátů je dávkování velmi přesné díky automatizovanému výrobnímu procesu.
Omezení použití
Určitou limitou se v některých případech může stát nemožnost používat tato hnojiva v obvyklých dávkách za zvýšených teplot zvláště v krytých plochách. Naopak na venkovních plochách v době nižších teplot je uvolňování živin pozvolnější, než by bylo žádoucí z hlediska potřeby rostlin. Ve druhé polovině vegetace se doporučuje kontrola aktuálního výživného stavu rostlin spolu s případnou korekcí zjištěných
nedostatků.
Závěr
Dlouhodobě působící hnojiva patří bezesporu mezi výrazné intenzifikační faktory zahradnické produkce. Při správném doporučeném dávkování je jejich nasazení velmi snadné, rychlé a efektivní a to pouze jednou v průběhu vegetačního období. Nedochází k nekrózám či jinému poškození listové plochy. Umožňují účinně řešit aktuální potřebu v příjmu jednotlivých živin či eliminovat jiná opomenutí během technologického postupu pěstování rostlin. Výsledky jsou příznivě úspěšné za předpokladu dodržení všech dalších technologických pravidel pěstování.
Ing. Jiří Valtera, AGRO CS a. s.
Článek: Dlouhodobě působící hnojiva v zahradnické výrobě-crf-hnojiva-v-zahradnicke-vyrobe